Лідери громад і середовищ - це найбільш важливі люди

Хтось шукає реформаторів, хтось шукає антикорупціонерів, хтось шукає економістів…. У свою програму “Реальна політика/Realpolitik” я шукаю лідерів громад і середовищ. Це найбільш важливі люди. Найбільш потрібні і цінні. Таких людей не знайти за кордоном. Вони можуть бути тільки місцевими. Це не політики і не блогери, не лідери “мнений”, не лідери “сомнений” і не лідери “самомнений”…

Кого шукаю? На заході їх називають community leaders. І тут щоправда з’являються проблеми з коректним перекладом. Як це перекласти? Не було у нас таких людей і таких ролей. Були управдоми і різні швондери. А справжніх лідерів місцевих громад не було. 

Їм довіряють і до кого уважно прислухаються абсолютно різні жителі міста. Вони відчувають нерв своїх громад. Вони фізично почувають себе погано коли громада занепадає. Це найбільш ключові люди. На них тримається суспільство. Їх просто потрібно знайти. Саме вони підтримають реформи і на них будуватиметься нова Україна. 

Як стати таким лідером у Сумах, і потенційно бути успішним політиком все своє життя, я говорив з одним із таких лідерів - Олексієм Загребельним, засновником і керівником громадської організації Клуб “Шанс” в черговій програмі “Реальна політика/Realpolitik” на телеканалі ТРК “Відікон” від 19 лютого 2016 року.

З Олексієм Загребельним мені цікаво було обговорити питання, чи справді реформування/зміна суспільства вирішується виключно законами зверху? Чи можна змінити вкорінені практики і менталітет указами і розпорядженнями?

Давайте задамо собі ці чесні запитання. ЯКІ нові сучасні норми і практики були створені за нашої безпосередньої участі? ЯКІ громадські інституції були нами створені за останні два роки? ЯКІ нові професійні, громадські і політичні організації запрацювали знизу, за нашої безпосередньої залученості? Тут у нас величезний провал...

Інший приклад. Ми критикуємо "владу" за косметичні і повільні реформи. При цьому пишаємося волонтерським рухом. Але якщо волонтерський рух не інституалізується, а просто продовжуватиме робити щось вольовими зусиллями – це така ж косметика. Нове якісне суспільство – це не вольові зусилля. Це складні інститути, які створюються роками.

Ми також не навчилися вести жодних ефективних суспільних дискусій. Суспільна дискусія - це роки. Це тисячі статей, ефірів, із залученням багатьох громадських організацій та інституцій [без інституцій, до речі, нічого не буде]. Це експертні обговорення, потім рефлексії та обговорення обговорень. І так десять кіл у публічному полі. Для початку.

Це надскладний та довгий процес. Організувати такі обговорення - це наша особиста громадянська проблема. Ані президент, ані прем'єр цим займатися не буде. Це проблема виключно громадянського суспільства та його інституцій [ще раз. "блогери" та "facebook- активісти" - це не інституції].

Відсутність практик та досвіду суспільних дискусій - це страшна радянська спадщина. Все треба починати з великим запізненням порівняно з розвинутими країнами. У нас ще не було жодного великого суспільного компромісу. У нас не було жодного успішного досвіду у цьому ключовому питанні розвитку суспільства.

Єдине про що ми домовилися без зайвих вагань та обговорень - Росія агресор. Все. Це єдиний великий компроміс без зайвих зусиль. Все інше - це таке собі побутове чублення та намагання швидко, тупо й емоційно задавити опонента.

Нову якість громадянського суспільства створюють зв’язки між різними закапсульованими середовищами в межах громад. Такі зв’язки називаються "соціальний капітал подолання" [bridging social capital]. 

Якраз так все і працює... Загальна сума таких зв’язків багато в чому і є та сама "політична нація". 

Само воно не "зростеться". Якщо цілеспрямовано цим не займатися. Велика проблема, що більшість "нової хвилі в політиці" навіть не розуміють про що взагалі йдеться, вважаючи що достатньо залучити пару волонтерів і людей з війни, і вони все "порешают". 

Не порішають.

Запитання до обговорення:

  • Що тебе особисто мотивує займатися громадською роботою? Чому ти цим займаєшся?
  • Чи можуть громадські лідери змінювати політику? Якщо можуть - то як? Чи є прецеденти в Сумах, країні, світі? [до речі, світовий досвід теж цікавий по даній специфіці роботи]
  • Як подолати корупцію у сфері медицини у Сумах? Який об'єм ресурсів/готівки прокручується в “сірій зоні” надання медичних послуг у Сумах? Які корупційні практики є найбільш брутальними і неприйнятними?

Програма "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком. Випуск № 35 від 19/02/2016 року.

Це програма про реформи і необхідність змін в країні. В дискусіях я творю проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Я направляю і веду своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми в студії не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте, програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.