Все буде ProZorro. Боротьба з корупцією у публічних закупівлях

Як допоможе знищити корупцію в державних органах і зберегти мільярди для бюджету вже в 2016 році Закон України "Про публічні закупівлі"?

Про те, як переведення держзакупівель у публічну площину дозволить зруйнувати численні корупційні схеми ми говорили з Юрієм Бугаєм, сумчанином, який працює в Депаратменті державних закупівель Міністерства економічного розвитку України в черговій програмі "Реальна політика/Realpolitik" на телеканалі ТРК "Відікон", яка вийшла в ефір у п'ятницю, 12 лютого 2016 року.

Впровадження системи електронних закупівель ProZorro почалося влітку 2014 року.Тоді десятки активістів разом з представниками Міністерства економічного розвитку і торгівлі та окремими нардепами за сприяння Дмитра Шимківа, заступника голови АП, вирішили створити пілотний проект на допорогових закупівлях. 

Презентували ProZorro якраз рік тому - 12 лютого 2015 року.

 

Prozorro сегодня год.За этот год сделана колоссальная работа. Я чистопородный скептик и было крайне удивительно количес...

Опубліковано Svetlana Kot 12 лютого 2016 р.

Переведення держзакупівель у публічну площину дозволить зруйнувати численні корупційні схеми:

— Мільярди корупційних гривень йшли на підкуп суддів, створення і підтримування кишенькових політичних сил, лобіювання інтересів олігархів в державних підприємствах, що забезпечувало можливість красти мільярди гривень на державних тендерах, і так по колу. За всі ці роки сфера держзакупівель перетворилася на синонім корупції. Переводячи закупівлі в публічну площину, ми розриваємо цей ланцюг, — пояснював заступник міністра економічного розвитку Максим Нефьодов.

 

Вчора був брифінг Міністерство оборони України та Міністерство економічного розвитку і торгівлі України щодо постачання ...

Опубліковано Max Nefyodov 12 лютого 2016 р.

ProZorro продемонструвала цікаві кейси вже в тестовому режимі, в якому вона працювала досі. Київська міська клінічна лікарня №17, яка планувала придбати 740 кг перекису водню по 135 грн/кг, завдяки системі, отримала ціну в 25 грн/кг, зекономивши майже 80 тис. грн. 89 тис. грн зекономила лікарня №9 на закупівлі марлі та вати. Полтавський обласний онкодиспансер заощадив майже 66 тис. грн на закупівлі протиракового препарату.

7 головних фактів, які треба знати про систему ProZorro, через яку буде йти велика частина бюджетних коштів, за якими українці зможуть стежити в режимі онлайн.

1. Обов’язково для всіх держзакупівель

Закон ступатиме в дію поступово:

1] з 1 квітня 2016 року — для центральних органів виконавчої влади та замовників, що діють в окремих сферах господарювання.

2] з 1 серпня 2016 року — всі закупівлі здійснюватимуться шляхом використання електронної системи ProZorro. Вже зараз з її допомогою можна проводити закупівлі товарів та послуг до 200 000 грн, а робіт (наприклад, капітальний ремонт) — до 1.500.000 грн.

2. Півмільярда гривень економії — тільки 1% від очікуваного

Наразі до системи ProZorro підключено 2.370 замовників, які оголосили 38.200 тендерів очікуваною вартістю 6.760.000.000 грн. У 21.900 тендерах з бюджетом у 4.240.000.000 грн. уже завершився аукціон і відомий переможець. На цих торгах держава зекономила 506.870.000 грн, або 12% від коштів, які планувалося витратити. Повний перехід на систему принесе до 50 млрд грн економії бюджетних коштів. Тобто економія, досягнута на сьогоднішній день, — це лише 1% від того, що очікують його впроваджувачі.

 

Показники ProZorro на сьогодні [дані з сайту системи]

3. Зменшення процедур при тендерах і здорова конкуренція

Замість 5 процедур закупівель лишилося всього 3. Двоступеневі торги, запит цінових пропозицій та попередня кваліфікація учасників відходить у минуле.

Натомість з’явилася нова процедура — конкурентний діалог. Вона застосовуватиметься, коли замовник не може визначити необхідні характеристики робіт або вид послуг. Тоді для прийняття рішення щодо характеристик предмету закупівель на першому етапі йому необхідно провести попередні переговори. Тільки на другому етапі процедури потенційні постачальники змагаються у ціні.

 

Отрефлексирую, пожалуй, сегодняшнюю дату :) Ну, потому что первая годовщина ProZorro – это достойный повод! И еще свежи ...

Опубліковано Kristina Goutsalova 12 лютого 2016 р.

Відкриті торги проходитимуть з обов’язковим застосуванням електронного аукціону на пониження цін або приведених цін з урахуванням показників інших критеріїв оцінки.

Третя процедура — переговорна. Замовники спочатку проводитимуть переговори, а вже за їх результатами прийматимуть рішення про намір укласти договір. За новим законом повідомлення про намір укласти договір має бути оприлюдненим на веб-порталі державних закупівель протягом одного дня після прийняття такого рішення.

Сьогодні ж система ProZorro працює за однією процедурою — електронним редукціоном. Дякуючи своїй простоті та максимальній відкритості вона показує досить високі показники конкуренції. В середньому на одні торги подавалося 2,73 пропозицій.

4. Вивільнення робочих рук

У системі публічних закупівель з’являться нові суб’єкти — централізовані закупівельні організації. Вони визначатимуться Кабміном, Радою міністрів АР Крим та органами місцевого самоврядування. Їх основна функція — організація закупівель. Це спростить роботу працівників відповідних органів (членів тендерних комітетів), для яких проведення закупівель є значним неоплачуваним додатковим навантаженням.

5. Професійні закупівельники

У замовників з’явиться можливість не створювати тендерний комітет, а визначити уповноважену особу [осіб]. Це буде окремий працівник, який відповідатиме за організацію та проведення публічних закупівель ["професійний закупівельник"]. Ініціатива розвантажить колектив органу і створить додаткову мотивацію для відповідального працівника, який отримуватиме за свою роботу винагороду.

 

Додати нічого...Ось таку #зраду Система електронних державних закупівель ProZorro перетворює на #перемогу :) Вчора на ...

Опубліковано Max Nefyodov 11 лютого 2016 р.

6. Скаржитися — без паперу і ручки

Скарга на проведення тендеру подаватиметься у формі електронного документу через ProZorro, що зменшить паперову роботу та можливості зловживань. Кожна скарга заноситиметься до відповідного реєстру і одразу в день розміщення оприлюднюватиметься на сайті Антимонопольного комітету України.

7. Контролювати бюджет країни, не встаючи зі стільця

 

Друзі, сьогодні я прийняв важке рішення разом із міністром залишити посаду держслужбовця в Міністерство економічного роз...

Опубліковано Max Nefyodov 3 лютого 2016 р.

Громадський контроль за ходом публічних закупівель стане простішим і легшим. Кожен громадянин матиме доступ до всієї інформації про публічні закупівлі та зможе проаналізувати її. Вже сьогодні громадські організації, журналісти чи просто свідомі громадяни можуть контролювати використання державних коштів онлайн завдяки модулю аналітики.

Це — тільки частина того, що може отримати Україна, перейшовши на ProZorro.

 

Також з Юрієм Бугаєм ми поговорили про небезпеки, які стоять на шляху реалізації реформ в країні. Нестерівська група нещодавно оприлюднила заяву, в якій йшлося, що "В українському суспільстві залишається низький рівень довіри до інституцій, в першу чергу державних. Держава продовжує сприйматися як ключовий опонент та загроза для пересічної людини. Високий рівень тривоги у суспільстві посилений новими загрозами через війну та, особливо, невизначеність процесу трансформації".

Уявлення про достатній запас міцності та ресурсів можуть бути суттєво перебільшені.

Стає помітним зростання дистанції між позиціями активної меншості та патерналістськи налаштованою частиною суспільства. Серед активної частини суспільства також є розбіжності щодо як глибини, так і щодо вектору змін.

Така ситуація виснажлива для суспільства і підважує перспективу успіху України як держави, зростає ризик підвищення запиту на патерналізм.

Політична відповідь на нього у вигляді популізму не здатна дати рішення, оскільки пропонує перерозподіл існуючих ресурсів — як гру з нульовою сумою — а не створення нової доданої вартості.

У кінцевому результаті популізм веде до поглиблення соціальної нерівності, фіксуючи анклави бідності та відсталості. 

Цілком імовірно, що зима 2015/16 року стане черговим стратегічним переломним моментом, точкою біфуркації, проходження якої не гарантує можливості розвитку, але непроходження — гарантує стагнацію.

Це момент істини для всіх – суспільства, активістів, політиків, бізнесу, церкви, які мають уникнути спокуси спекуляції на страхах та упередженнях.

Витримка, віра у власні та спільні сили і взаємопідтримка у суспільстві — ключові складові, яких зараз бракує, але вони необхідні для того, аби вистояти. Побудова довіри до суспільних і державних інститутів допоможе водночас перебути кризу і стати на шлях розвитку.

Програма "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком. Випуск № 34 від 12/02/2016 року.

Це програма про реформи і необхідність змін в країні. В дискусіях я творю проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Я направляю і веду своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми в студії не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте, програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.