Ми не маємо права на поразку

ЧИ зможуть політики запровадити рабство в сучасній Україні? і для ЧОГО ми повинні відтепер жити класичним гаслом "Геть від Москви!", - про це ми говорили з Вахтангом Кіпіані в програмі "Реальна політика/Realpolitik" на каналі ТРК "Відікіон" [м. Суми] у п'ятницю, 18 грудня 2015 року.

Вахтанг Кіпіані, 44 роки. Український журналіст, публіцист і громадський активіст. Редактор Інтернет-проекту "Історична правда", автор і ведучий тележурналу "Історична правда із Вахтангом Кіпіані". Засновник Музею-архіву преси у Києві. Лауреат премій "За поступ у журналістиці" ім. Олександра Кривенка та "Телетріумф".

"Волаючі у пустелі" приречені боротися з вітряками. Така у них подвійна функція — волати і боротися. Однак саме завдяки зусиллям цих людей ми з вами чуємо щось дуже важливе, а який-неякий вітряк спершу зупинить свої крила, а потім і взагалі — похилиться, впаде, зникне.

Є такий дуже затертий афоризм Стіва Джобса: "Лише ті безумці, які переконані, що можуть змінити світ, його і змінюють!" Вахтанг Кіпіані на цілий світ не замахується. Вітряків у пустелі йому вистачає і в Україні. Він чітко розуміє, що, приміром, його проект "Історична Правда" не може перетворитися на джерело прибутків. Він усвідомлює, що і Музей-архів преси, колекцію до якого збирає уже 30 років, також навряд чи стане комерційно успішним проектом. Але працює — записує якісні телеефіри, публікує історичні вивідки, вишуковує приміщення, анґажує волонтерів, надихає. Він по-іншому уже не вміє.

 

Сумно розуміти, що на чолі держави реально дебіли, які не здатні вчитись на помилках і передбачати наслідки своїх дій. Н...

Опубліковано Вахтанг Кіпіані 31 жовтня 2015 р.

 

Запитання до обговорення:

Оцініть сьогоднішній історичний момент України. Війна пробудила хвилю патріотиму і самопожерстви, найкращі зразки волонтерства і соціального партнерсва. А з іншого боку, посилвся розкол між такими різними частинами країни. Є шанс, що ми залишимося єдиною країною чи нас очікую поадльший розкол?

До якої історичної моделі можна віднести українську революцію 2014 року?

Ми колись вивчали можелі Французької революції 1879 року та Жовтневої революції 1917 року. Це великі революції з великими символами – гільйотина, Бастилія, НКВД.

Історію треба передумувати. Ми маємо брати до уваги новий досвід. Крім великого Євромайдану в Києві, у всій країні відбуваються свої майдани – на кухнях квартир чи у фейсбуку. Маю на увазі не стояння з гаслами, а шукання виходу і пропонування розв’язок.

 

Чого всі причепились до слів Порошенка про волонтерів! Він казав про самого себе, бо теж є волонтером! Бо де ще у світі ...

Опубліковано Вахтанг Кіпіані 5 грудня 2015 р.

Завдяки горизонтальній структурі соціальних мереж будь-яка ідея, що народилася на чиїйсь кухні чи на вузькій нараді, має можливість стати ідеєю всього середовища.

Як змусити українських сучасних політиків швидше змінюватися? 

І чи зможе політик мінятися, якщо не відчуватиме тиску знизу чи потрібні додаткові стимули, можливо зовнішнє втручання і т.д. Як не дати молодим політикам корумпуватися? 

Чи зможе Петро Порошенко стати не черговим невдалим політиком, а увійти до списку історичних державних діячів?  Чи історичні фігури так мислять і виживають, як наші сьогоднішні політики? 

- Як зробити так, щоб більшість українців більше не глосувла за терористів, які демократично приходять до влади, а потім цю ж Країну гвалтують і зраджують свій народ?

 

Не мав ще нагоди послухати "антикорупційну" промову Саакашвілі. Бачу тільки репліки про те, що він назвав Яценюка і його...

Опубліковано Вахтанг Кіпіані 6 грудня 2015 р.

Скільки років нам тепер будувати нові відносини з Росією? Як примирится? І чи варто? 

Часто спілкуюся з військовослужбовцями, добровольцями та волонтерами. Якщо рік тому всі розмови крутилися навколо касок-бронежилетів-аптечок-трусів-карематів, то зараз у більшості підрозділів з цим проблем немає. І на питання "Що потрібно зробити?" відповідь звучить дещо несподівано — армії, солдатам і офіцерам потрібно дати сенс, чітко пояснити, за що вони воюють.

Український боєць повинен знати, хто в нас друг, а хто — ворог. Для цього є спеціальні офіцери, раніше їх називали політруками, зараз — вихователями, психологами, фахівцями з гуманітарної підготовки. Але їх функція зводиться до написання звітів, а не роботи з особовим складом. В той час як їм би пояснювати, сперечатися, переконувати, запрошувати цікавих і "правильних" людей.

Потрібні нові кадри. В тому числі ті, хто сьогодні, може бути, і не мислить про військову кар'єру. Колега написав з учебки, що в шостій хвилі закликали більше сотні гуманітаріїв, вони проходять перепідготовку за даним профілем. Добре, але мало. Роботи — величезний фронт. І він не тільки в зоні так званої АТО, але і в Міністерстві оборони.

22 червня 1941 року розпочалася німецько-радянська війна. Вже 24 червня, на другу добу після нападу вермахту на СРСР, в газетах були надруковані вірші поета Лебедєва-Кумача Священна війна. Ще через два дні її вперше виконали перед бійцями, що відправлялися на фронт.

Минуло півтора року нашої війни за незалежність. Немає жодної пісні, яка б стала символом опору російському агресору. Потрібно створювати нову героїку. При всій повазі до подвигів дідів, у нас з'явилися свої Маресьєви і свої Сталінгради.

Чи можна ставати успішним в цій країні? 

Спокою в наступні роки в Україні точно не буде, тому заспокоюватися я б навіть не радив. Хіба що в ті рідкісні моменти, коли ми приймаємо відповідальні рішення, ми повинні перевести дихання, заспокоїтися, щоб прийняти правильні рішення. Нам всім потрібно більше читати, радитись, уникати панічних настроїв, слухати нормальних експертів. Суспільство має жити вільним життям. При цьому у нас не повинно бути російської традиції "підім'яти", знищити, затиснути, вичавити. Ми всі різні. І в цій різності є наша сила. Хочу жити в країні, де будуть жити щасливі люди, без бажання емігрувати, а цей виклик постане вже дуже скоро. Хочу, щоб ваші глядачі розуміли, що Україна - це край, за який треба боротися.

 

Придумав сильний політичний крок. Президент України Петро Порошенко має призначити Джозефа Байдена на посаду віце-презид...

Опубліковано Вахтанг Кіпіані 7 грудня 2015 р.

Треба вміти берегти своє серце, бо це такий самий інструмент нашої успішності, як і мозок. Вам має бути цікаво, азартно займатися тим, чим ви займаєтесь. Ви маєте любити свою роботу. А що занадто — то не здорово. 

Тому успіх й успішність — в гармонії і "сродній праці". І перш за все це гармонія зі собою.

 

Програма "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком. Випуск № 29 від 18/12/2015 року.

Це програма про реформи і необхідність змін в країні. В дискусіях я творю проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Я направляю і веду своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми в студії не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте, програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.