Вікторія Давидова. Resilient civil society of Ukraine

"Європа втомилася від України, #зрада Брюсселя, європейцям не до нас через власні проблеми", - такі заголовки останніми місяцями не рідкість в українських ЗМІ і соціальних мережах. Дійсно, європейці після завершення Мінських переговорів у лютому стали приділяти менше уваги тому, що відбувається в Києві. Проте списувати це виключно на егоїзм європейців буде лише частиною правди. Пора визнати: Україна банально не вміє рекламувати себе.

Українські політики та публічні особи часто не можуть пояснити західним партнерам, чому важливо стежити за ситуацією на Грушевського та Банковій, навіщо підтримувати починання українського громадянського суспільства. У той час як Європа шукає відповіді на найбільш актуальні виклики сучасності, представники Києва годують європейців історичними метафорами про Київську Русь і Орду, навіть не намагаючись довести, що Україна може бути важливою частиною Європи XXI століття.

Якщо Україна хоче повернутися на порядок денний ЄС, їй потрібно активізуватися в проведенні реформ. Якщо щось і підштовхне європейців до більш активних дій на Сході, то це успіхи українців, а не невдачі росіян. Рішення у Європі будуть приймати, виходячи не з історичних сентиментів, а керуючись своїми інтересами. І для України вкрай важливо стати частиною цих інтересів.

Про те, що Києву потрібно говорити з Європою про сьогодення і майбутнє, а не про минуле ми говорили з Вікторією Давидовою, радником з питань преси та  інформації Представництва ЄС в Україні в програмі “Реальна політика/Realpolitik”, яка вийшла в ефірі ТРК “Відікон” 18 вересня 2015 року.

Питання до обговорення:

  • Resilient civil society of Ukraine - найбільш недоцінений феномен, який Україна демонструє світові. Як Ви можете прокоментувати феномен розвитку організацій громадянського суспільства в Україні після революції минулого року?
  • Чому європейці говорять постійно, що вони не задоволені темпами реформ? Україна все ще проскакує в підзаголовках, але вже не на перших шпальтах. Посилюється відчуття, що українські політики втратили зрозумілу Заходу сюжетну нитку, а лідери громадянського суспільства - експерти, активісти її ще так і не намацали. Розчаровуємо європейців нашою неспроможністю потрапити в їхній порядок денний.
  • Події 31-серпня 2015 року показали, що самі журналісти можуть провокувати істерію в суспільстві. Замість підштовхувати аудиторію до пошуку конструктиву, вони в гонитві за рейтингами поляризують суспільство. Які європейські стандарти в медіа нам варто було б застосовувати сьогодні? І чи сьогодні так же небезпечно говорити правду як і 15 років тому, коли був убитий Георгій Гонгадзе?

Resilient civil society of Ukraine - найбільш недоцінений феномен, який Україна демонструє світові

Як Угода про асоціацію з ЄС зменшить корупцію

Про боротьбу з корупцією в найширшому значенні йдеться вже в другій статті Угоди про асоціацію – разом із повагою до прав і свобод людини та верховенством права вона є одним із основних (суттєвих) елементів, на яких базується вся співпраця між Україною та ЄС. Про це також згадується в Розділі ІІ і ІІІ.

Статті угоди, присвячені боротьбі з корупцією, дуже короткі й зовсім не деталізовані. Втім, це лише відображає компетенцію Європейського Союзу, який передусім є економічним утворенням і керується в питаннях дотримання прав людини, принципів демократії та верховенства права тощо висновками та документами Ради ЄвропиДоговір про заснування ЄС . Саме тому головні принципи проголошуються, але не деталізуються.

Крім того, є велика кількість додаткових угод, протоколів, регламентів та інших актів, які не згадуються в Угоді (ховаються за словами «інші відповідні інструменти дотримання принципів і захисту прав людини»), але які свого часу були застосовані до інших країн Східної Європи під час проходження ними процесу євроінтеграції.

Оскільки Україна є членом Ради Європи, то вже зараз виконує її рекомендації, приводячи законодавство в сфері боротьби з корупцією у відповідність до європейських стандартів, зокрема імплементуючи в закони рекомендації так званої групи GRECO (Групи держав Ради Європи проти корупції), хоча цей процес і відбувається дуже повільно.

Скажімо, в останньому звіті з 13 рекомендацій Україна повністю виконала лише 2, і частково – 10. Крім того, саме успішна боротьба з корупцією і запровадження всіх рекомендацій Ради Європи та інституцій ЄС є найважливішою умовою лібералізації Євросоюзом візового режиму для України.

Чим довше не імплементуються відповідні рекомендації GRECO – тим далі відкладається можливість безвізових подорожей до ЄС.

Положення про боротьбу з корупцією в Угоді про асоціацію лише надійніше фіксує антикорупційні зобов’язання України.

 

Знаєте, є такий анекдот:- Гуманитарий считает себя нормальным человеком.- Ну, не страшно, он ведь и считать-то толком...

Posted by Ольга Ґуртовенко on 16 вересня 2015 р.

Державні закупівлі

Про державні закупівлі йдеться в Главі 8 Розділу IV Угоди про асоціацію.

Загалом цей розділ вимагає не лише запровадити європейські стандарти, а фактично слово в слово застосовувати більшість статей основних директив ЄС щодо державних закупівель.

В додатках ХХІ, ХХІ А–ХХІ Р до угоди є повний статей, обов’язкових і рекомендованих для адаптації.

Протягом 6 місяців Україна має привести своє законодавство до загальних принципів законодавства ЄС про держзакупівлі, а також розробити «дорожню карту» адаптації національного законодавства до норм ЄС.

Втілюватимуть її поетапно протягом наступних 8 років – стільки триватиме перехідний період. ЄС зобов’язується надавати Україні технічну допомогу в цьому процесі. Через 8 років всі державні закупівлі, котрі підпадають під дію Угоди про асоціацію, повинні будуть проводитися за європейськими правилами, а українські та європейські компанії отримають повний взаємний доступ до ринку держзакупівель.

Ринок державних закупівель ЄС (що проводяться відповідно до норм ЄС) становить близько 500 млрд. євро, а договори про державні закупівлі, укладені в Україні в 2012 році, становили 460 млрд. грн. (інформація Інституту Бураковського).

Державні закупівлі, що підпадають під УА, - це закупівлі товарів, послуг та робіт центральними та місцевими органами влади, іншими суб’єктами публічного права, компаніями, що надають комунальні послуги, на неконкурентній основі, що перевищують мінімальні розміри, встановлені законодавством ЄС (0,13-0,4 млн. євро для товарів та послуг залежно від замовника та 5 млн. євро для робіт).

Протягом перехідного періоду ЄС буде оцінювати кожну фазу адаптації українського законодавства. Причому це буде не лише оцінка формального існування норм в законах, а й їхнього успішного практичного застосування.

Програма "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком. Випуск № 22 від 18/09/2015 року.

Це програма про реформи і необхідність змін в країні. В дискусіях я творю проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Я направляю і веду своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми в студії не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте, програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.