Андрій Марусов. Рецепт подолання корупції - дійте та взаємодійте

Андрій Марусов, голова правління Transparency International Україна говорить, що рецепт боротьби з корупцією в Україні може бути озвучений в двох словах: дійте та взаємодійте. "Тобто базікати та теревенити у Фейсбуці чи на кухні, цього вже недостатньо ні для кого: ні для пересічних українців, ні для бізнесу, ні для громадських організацій, ні для журналістів", - говорить він.

Потрібно дійсно щось робити, навіть виходити на площі, на пікети, демонстрації і таке інше. Бо влада дуже боїться організованих протестів.

Коли вона бачить, що за цими протестами нема грошей - адже всі звикли до того, що всі мітинги кимось проплачені – коли вона це бачить, вона дуже боїться, і вона намагається щось робити.

Про системність в боротьбі з українською корупцією ми говорили з Андрієм Марусовим, головою правління Transparency International Україна в програмі “Реальна політика/Realpolitik”, яка вийшла в ефірі ТРК “Відікон” 11 вересня 2015 року.

 

А в Сумах любят art nouveau... тем же Климтом расписывают стены в историческом квартале...

Posted by Andrei Marusov on 9 вересня 2015 р.

Андрій Марусов – вже десятками років бореться із корупцією. Сьогодні він провідний український експерт з державних закупівель, голова правління українського відділення міжнародної антикорупційної мережі Transparency International та експерт Центру політичних студій та аналітики. Під час програми я спробував розговорити Андрія на тему: Які інструменти реального впливу на владу має громада і як вона може їх застосовувати?

- Насправді, громадяни мають достатньо багато інструментів впливу. Деякі з них існують ще з часів Кучми, деякі з'явилися відносно нещодавно. Для контролю влади, в першу чергу, можна використовувати закон "Про доступ до публічної інформації", але також і численні реєстри, не кажучи вже про портал державних закупівель, який зараз, мабуть, є чи не найбільшим ресурсом публічної інформації.

 

Только что закончилось второе заседание обновленной комиссии по выборам руководства НАЗК. Секретарь комиссии Viktor...

Posted by Andrei Marusov on 10 вересня 2015 р.

Уся ця інформація є більш-менш відкритою або, у випадку закону "Про доступ до публічної інформації", її можна певним чином отримати.

По-перше, необхідно мати інформацію про владу: якими є її дії, що вона планує, які закупівлі проводить тощо. Тобто, виходити до влади, не маючи всього необхідного обсягу інформації, а також базового знання законів, постанов чи рішень місцевих органів – просто безглуздо. Оскільки будь-який чиновник може легітимно відповісти: "хлопці та дівчата, подивіться нормативну базу і ви побачите, що це претензії не до нас". І відішле вас до когось іншого. Тому, перший крок – це отримання інформації, яка допоможе зорієнтуватися у ситуації.

Другий крок – це вже використання інструментів безпосереднього впливу. Найлегша дія – це подання пропозицій. Наприклад, хтось бачить на місцевому рівні, що йде розробка якогось проекту, який зачіпає особисті інтереси жителів. Нічого не заважає цій людині об’єднатися з іншими, хто потрапив у аналогічну ситуацію, і розробити певні пропозиції стосовно проекту.

Є, звісно, і більш жорсткі варіанти. Якщо громадяни бачать, що в будь-якій формі порушуються їхні права, то наступним кроком має стати подання скарг до місцевих установ. Це можна робити окремим громадянам, але значно ефективнішими будуть колективні скарги, звернення або пропозиції.

Інший метод – використання громадських рад, які створені при обласних та районних адміністраціях, міністерствах тощо. У деяких містах громадські ради є і при міських радах. Ніщо не заважає об’єднанням громадян вступати до цих громадських рад, виштовхувати звідти тих, хто є «штучними», комфортними для чиновників учасниками. Знову ж таки, цей інструмент можна широко використовувати і для подання скарг чи пропозицій, і для публічної реакції на ті чи інші ініціативи влади.

 

Посмотрел комменты ко Дню независимости от ряда ФБ френдов (мы отстояли! мы победили! мы - ох"ительнейшие украинцы! и т....

Posted by Andrei Marusov on 23 серпня 2015 р.

Якщо йдеться про ситуацію на місцях, то потрібно також детально дослідити, які інструменти та методи впливу членів громади на владу прописані у статутах територіальної громади. Зазвичай, у таких документах прописуються інструменти впливу або, принаймні, декларується їх наявність. Наприклад, подання петицій – у багатьох статутах українських міст це передбачено, проте детально може бути ніде й не вказано. Щоб це стало дієвим інструментом впливу, міська рада має прийняти ряд документів.  Тут знову все залежить від тиску самих громадян, аби ці документи були прийняті, а наявні у громади інструменти почали діяти для її блага.

Для того, щоб тиск на місцеву владу був іще ефективнішим, доцільновикористовувати місцевих депутатів або, якщо є доступ, і депутатів Верховної Ради. Неважливо, чи він мажоритарник з цього округу, чи будь-який інший депутат-списочник, якщо є можливість, потрібно виходити на нього, відстоювати перед ним власні інтереси, пропозиції, передавати скарги тощо. Якщо скарга буде підкріплена зверненням народного депутата, я гарантую, що реакція влади на неї буде зовсім іншою. Навіть, якщо це буде місцевий депутат або осередок будь-якої партії, звернення від них можна застосовувати для збільшення ваги вашої скарги або пропозиції.

 

Врешті, потрібно розуміти: якщо ми, громадяни, не будемо слідкувати за діями влади та тиснути на неї, щоб досягнути найбажаніших результатів, ніхто цього не зробить замість нас. Тільки завдяки постійному включенню до процесу спостереження та рівноправній взаємодії з владою, ми зможемо змінити ситуацію на краще.

Андрій Марусов: рецепт подолання корупції - дійте та взаємодійте

 

Итак, антикоррупционный комитет Верховной Рады рекомендует парламенту направить в комиссию по отбору руководства НАЗК Вл...

Posted by Andrei Marusov on 3 вересня 2015 р.

Інструменти для контролю над діями влади:

Програма "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком. Випуск № 21 від 11/09/2015 року.

Це програма про реформи і необхідність змін в країні. В дискусіях я творю проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Я направляю і веду своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми в студії не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте, програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.

 

Изнанка "исторического" квартала Сум...И Воскресенская, и "пресловутая" "Сотка" \ "Сотня" выглядят пристойно, пока не за...

Posted by Andrei Marusov on 10 вересня 2015 р.