Чому Суми - не найкраще місто для комфортного проживання?

Найбільш комфортними для проживання українськими містами в 2015 році стали Вінниця та Харків, за ними з великим відривом слідують Тернопіль та Львів. Ці дані випливають з нещодавного дослідження громадської думки,яке проводила Rating Group Ukraine у партнерстві з Baltic Surveys/The Gallup Organization. Фінансувало його міністерство закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади.

У ході дослідження було опитано 800 осіб у кожному місті України, за винятком Донецька і Луганська. Респондентам пропонувалося оцінити якість послуг, роботу місцевої влади та інші показники, що визначають якість життя. Результати дослідження виявилися трохи несподіваними. Вінниця увійшла в трійку лідерів по 13 показникам з 18 критеріїв, а Харків лідирує у 14 номінаціях. Ці міста практично еталони в порівнянні з іншими українськими містами за рівнем розвитку транспортної інфраструктури - 57% вінничан і 56% жителів Харкова вважають, що вона розвинена відмінно і добре. Вуличним освітленням задоволені 59% жителів Вінниці та 64% харків'ян. “Першість Вінниці та Харкова обумовлена лояльністю населення до мерів міст”, говорить засновник соціологічної групи Рейтинг Ігор Тищенко. "Те, що зроблено у Вінниці ще за Володимира Гройсмана, абсолютно влаштовує городян. Високі оцінки Харкова, незважаючи на негативний політичний шлейф за мером Геннадієм Кернесом, я можу пояснити так: харків'яни задоволені тим, що він зробив для міста в частині облаштування та розвитку інфраструктури" - говорить Тищенко. 

Високе місце Тернополя в рейтингу виявилося для дослідників несподіванкою, а успіх Львова зумовлений сприйняттям його як культурного і історичного міста, а також лояльністю жителів до мера міста Андрія Садового. Київ зайняв 14-у сходинку рейтингу, значно відставши від лідерів за всіма критеріями. На думку дослідник така низька позиція столиці пояснюється тим, що в Києві рівень життя і запити городян набагато вище, ніж у регіонах.

Тож в черговому випуску програми “Реальна політика/Realpolitik”, яка вийшла в ефір 12 червня 2015 року на ТРК “Відікон”, ми попросили наших гостей прокоментувати результати даного соціологічного дослідження, а також проаналізувати загальну конкурентноспроможність Сумщини серед інших регіонів України. Гостями студії стали Владислав Івченко, письменник, політичний оглядач веб-сайту http://dancor.sumy.ua та Іван Телющенко, генеральний директор ТОВ “Керамейя”, депутат Сумської обласної ради.

Запитання до обговорення:

- Якщо подивитися на місто із загального просторового ракурсу, то яка зараз геометрія Сум? Чи існує тип пересічного сумчанина? Яка його зовнішність, звички, страхи і радості? [Володимир Пахалюк говорить, що Суми схожі на “графік коливання цін на нафту — різкі падіння після різких скачків. Висотки безсистемно розміщуються поруч з одноповерховими будинками. Скоріше за все, ця традиція з’явилися в ХVIII столітті, коли маленькі будинки будувались біля високої церкви”] 

- Як Ви может прокоментувати, що сумчани [на фоні інших українських міст] ставляться не дуже патріотично до свого міста? 

[тільки 36% "відчувають почуття гордості за місто", 29% - говорить, що "відчувають гордість час від часу", а 28% - однозначно "не відчувають гордості за місто", 7% - вагалися з відповіддю; до того ж при нагоді 4% опитаних сумчан виїхали б до іншого міста, а 35% опитаних сумчан - взагалі б "поїхали за кордон", і тільки 54% - хочуть "залишитися тут жити і працювати", 8% - вагалися з відповіддю]

Як Ви можете прокоментувати рівень оцінки жителями міста Суми стану міської інфраструктури?

[де тільки 20% жителів міста Суми "більш-менш задоволені" пішоходними тротуарами, а 80% сумчан вважають їх “жахливими”; тільки 13% більше-менш задоволені збором і утилізацією твердих побутових відходів, 51% - "посередньо" оцінюють цю послугу, а 36% - просто “жахливо”; виведенням стічних вод каналізації задоволені тільки 15% сумчан, 50% оцінюють цю послугу "посередньо", а 33% - "вкрай негативно"; роботою закладів охорони здоров’я задоволені близько 40% сумчан, а 60% оцінюють їхню роботу "вкрай негативно"; схожою є ситуація і по оцінці транспортної інфрастурутури у Сумах – 0% - її оцінюють на “відмінно”, тільки 3% вважають “доброю”, 39% - на "посередньому" рівні, а 57% - “жахливою”; схожою є ситуація по оцінці освітлення вулиць в місті, стану доріг та стану індустріальних зон – по всім цим параметрам місто Суми – на останньому місці].

Однак, за оцінкою доступності до спортивних закладів і відповідних послуг, Суми впевнено займають першу сходинку серед усіх українських міст – 7% сумчан вважають їх “чудовими”, 41% - "добрими", 34% - "на посередньому рівні", і тільки 12% - "жахливими". 

Схожа ситуація і по оцінці культурних закладів – 9% - оцінюють їх як “чудові”, 47% - "добре", 32% - посередньо, і тільки 9% - оцінюють їх як “жахливі”.

І, останні цифри – те, наскільки сумчани відувають себе у безпеці коли йдуть додому у своєму районі вночі. Суми зайняли за цим показником 16 місце з 22. "Повністю і частково безпечно" почувають себе тільки 41% сумчан, а 57% опитаних сумчан - "не почувають себе як правило в безпеці", 2% - вагалися з відповіддю.

- Чому так радикально змінилися зовнішньополітичні орієнтири сумчан?

  • 50% опитаних сумчан "за" вступ України до НАТО
    і 26% - "проти" вступу
  • 64% опитаних сумчан "за" вступ до Європейського союзу
    і 17% опитаних сумчан "за" вступ до Митного союзу 

via forbes 

- Які найбільш дієві механізми на українському грунті можуть суттєво зменшити корупцію? 

Переважна більшість громадян України назвали найактуальнішими проблемами корупцію і кумівство. Про це свідчать результати опитування, проведеного Міжнародним республіканським інститутом (IRI). "Україна зараз на перехресті в своєму демократичному розвитку", - прокоментував Стівен Б. Нікс, регіональний директор Міжнародного республіканського інституту для Євразії. 87% опитаних вказали, що головною проблемою свого міста вважають корупцію. 83% назвали кумівство. "Український уряд має бути натхненний тим, що люди готові визнати корупцію великою проблемою. Вони відчувають гордість за своє суспільство і охоче рухаються в бік реформ і програм, які працюють," - заявив Нікс.

В усіх спецназах світу сповідується єдиний принцип: ти повинен або наступати, або оборонятися, або навіть відступати, але в жодному разі не сумніватися. Тому в української влади сьогодні є три варіанти: наступати на корупцію, оборонятися від неї, або просто узаконити. Проте в жодному разі не впадати в ту безвольну, принизливу і брехливу невизначеність, в якій довгий час знаходиться уся країна.

Програма "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком. Випуск № 14 від 12/06/2015 року.

Це програма про реформи і необхідність змін в країні. В дискусіях я творю проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Я направляю і веду своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми в студії не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте, програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.