"Дорожня карта" реформи децентралізації на 2017 р.

Юрій Ганущак, консультант з питань реформи децентралізації та територіальної організації влади у програмі "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" у Сумах 28 квітня 2017 року.

Після двох років реформи, ми вже не гонимося за кількістю, зараз на першому місці якість. Зараз потрібен успіх створених громад. Успіх полягає в тому, щоб громада створювалась відповідно до перспективного плану. Причому тепер треба складати перспективний план не на основі минулого, а на основі майбутнього, щоб не було білих плям. Все одно тим селам, голови яких не хочуть приєднуватись, доведеться вступати в громади.

Ми зацікавлені в результаті. Результат – це сильна об’єднана територіальна громада. Як правило, навколо міста.

Але є випадки і сильних сільських громад. Я пропагую створення сільських громад, але не менше 200 кв. км. Чому? Тому що фінансовою основою для неї буде плата за землю. Тоді можна буде взяти фахівця, який проведе інвентаризацію землі і підвищити плату в чотири рази, навіть не піднімаючи ставки, лише за рахунок простої інвентаризації. Є такі випадки в Україні.

По-перше, люди, які платять, бачать, куди йдуть гроші. По-друге, земля обробляється, бо який сенс обробляти землю, якщо ти за неї не платиш. Тоді фермери горді, що вони є платниками податків і що їх податки працюють на громаду. Вони стають поважними людьми.

Коли ми задумували цю реформу, то орієнтувалися на особливості саме цього людського менталітету. Український менталітет полягає в тому, що ми є самостійниками в душі. Але самоврядування відрізняється від атомізації, тобто від анархії, тим, що ти визнаєш розумну владу над собою, яка дає тобі частинку влади, не більше, ніж потягнеш, але і не втручається у діяльність.

Райони, більшість території яких покрита об’єднаними територіальними громадами [ОТГ], мають укрупнитися. Їхні повноваження переходять до громад, для них не залишається компетенції. Юрій Ганущак з іншими експертами напрацював законопроект, який має вирішити питання функціонування районів до остаточного завершення адміністративно-територіальної реформи.

- Законопроект про порядок утворення, ліквідації, встановлення та зміни меж районів встановлює таку схему. Якщо більше половини населення входить в ОТГ та/або центр району входить в ОТГ, відбувається об’єднання районів. Тому що цей район не є спроможним фінансово, кадрово, інфраструктурно виконувати свої повноваження.

Депутати районної ради того району, що ліквідується, переходять до того, до якого приєднується, до наступних виборів. А голова ради цього району стає заступником голови об’єднаного району, – пояснив пан Ганущак. - Законопроект також пропонує схему встановлення меж районів: по зовнішній межі сільських, селищних та міських рад.

Кількість таких об’єднаних районів буде не більше 100. Питання районів необхідно вирішити якнайшвидше. У тому числі, для збалансованого бюджету 2018 року. Вже бюджет 2016 року став для районів проблемним. У бюджеті 2017 з’явилися стабілізаційні гроші, щоб збалансувати установи у районах, які є неповноцінними. Але у цьому році у нас буде 400 ОТГ.

Просипиться абсолютна більшість районів. Ми не можемо втратити час, необхідно на весняній сесії прийняти рішення, які дадуть змогу збалансувати бюджет 2018 року і продовжити реформу. Якщо ми цього не зробимо, будуть величезні проблеми у бюджетному процесі та опір районів.

За підрахунками, утримання районної держадміністрації чисельністю до 100 людей коштує 6 мільйонів щорічно. Апарат районної ради обходиться у від 1 мільйона 200 тисяч до 1 мільйона 800 тисяч. Це – вартість водогону одного села.

Громадам також не вистачає кваліфікованих кадрів, які могли б перейти з районного рівня. 15 травня 2017 року відбудуться слухання у Комітеті Верховної Ради цього законопроекту.

realpolitik white logo

Програма "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком. Випуск № 48 від 28/04/2017 року.

Це програма про реформи і необхідність змін в країні. В дискусіях я творю проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Я направляю і веду своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми в студії не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте, програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.