У сьогоднішньої влади - іміджева катастрофа

Він першим на Сумщині майже десять років тому створив громадську організацію аналітичного спрямування "Центр досліджень регіональної політики". В 2004 був представником ОБСЄ в регіоні. Здійснив ряд проектів, одним із яких є створення інтернет-телебачення SumyNews.

Сьогодні депутат Сумської міської ради Олександр Хоруженко експерт, до якого часто звертаються медійники і який доводить, що експерти провінційними не бувають. Наша розмова з ним про майбутні, чи, власне, вже наявні, вибори.

Офіційний передвиборчий період ще не почався, але, по суті, він у розпалі. Чим, на вашу думку, відрізняється цьогорічне передвибір'я від попередніх?

– Парламентська кампанія 2012 року відрізнятиметься, перш за все, високою ціною її результатів. Досі виграш не був таким вагомим, а програш таким катастрофічним. Планку цю штучно завищив сам Янукович. А до того – кампанія відбуватиметься на тлі подвійної кризи легітимності політичного режиму. По-перше,  є тотальна недовіра до влади з боку власного народу, і по-друге,  відторгнені серйозні комунікації з зовнішніми акторами. Бо чим би не завершилися ці вибори, США і Євросоюз уже заявили, що не визнають їх результатів, якщо до виборів не будуть допущені лідери української опозиції, які власне наділені громадськими правами. Нині чітко стає зрозумілим, що ні США, ні ЄС вже не хочуть мати справу з режимом Януковича.

Проте найбільше українську владу сьогодні мала б турбувати поява нового суб'єкту політики.  Цей суб'єкт здатний технічно, грамотно, і, що найважливіше, поза полем правоохоронних органів здійснювати кроки, що кардинально міняють політичний порядок денний. Я маю на увазі теракти в Дніпропетровську. Ці вибухи були меседжем одній людині – Януковичу. Паніка, що спостерігалася в правоохоронних органах, свідчить, що меседж був почутий. І ті версії, що висуваються нині, не сприймаються серйозно. Цілком ймовірно, що розв'язку цих подій ми побачимо ближче до кінця передвиборчої кампанії. Тому що в умовах жорсткого зовнішнього політичного пресингу і ненависті з боку власного народу влада стає особливо вразливою перед технологіями керованого хаосу, загрозу якого автори терактів в Дніпропетровську чітко показали особисто Януковичу. А мова йде саме про такі технології.

– Про яку політичну силу йдеться?

– Схиляюся до думки, що цей проект має російське походження. Він дуже грамотно керується. Арешт Тимошенко – один із елементів даного сценарію. Хто конкретно за цим стоїть, сказати важко. Але сценарій розігрується і діючому президенту створюють далеко не позитивний імідж. І не лише йому. Ця операція, схоже, здатна всю нинішню політичну еліту помножити на нуль. Але – з якою метою?.. В будь-якому разі, розробка політичного інструментарію для усунення Януковича – це тільки справа часу. Хоча потрібна й готовність до змін самих українців.

– Щовиборів ми говорили про адміністративний ресурс, який так чи інакше, більше чи менше, застосовується. Чи немає у вас враження, що цього разу він є не виключно важелем виборчого періоду, а почав діяти буквально від попередніх виборів – із перспективою наступних?

– Він діє, хоча, вважаю, сила цього явища в Сумській області зараз переоцінюється. Проте його наявність може стати підставою для виправдання опозиції за її провал на мажоритарних округах. Адже сьогодні виборцю важко знайти аргументи, чому треба голосувати за представників опозиції – вони себе практично не заявили. Тому мова йтиме не стільки про фізичний чи навіть інформаційний тиск. Найбільшою небезпекою і фактором фальсифікацій стануть комісії, які будуть корумповані провладними кандидатами. Впіймати на цьому дуже важко, вихід один: людям треба пояснювати, добре навчати, щоб вони розрізняли корупційні маніпуляції й протистояли їм.

– Як на фоні цього сприймається ситуація з Тростянецьким міським головою, про яку писала «Україна молода»? Чи є вона складовою передвиборчого процесу?

– Ситуація зі спробою відставки Юрія Бови вдало вписується в передвиборчу логіку нейтралізації його як потенційного суперника по Охтирському округу. Я майже впевнений у замовності звинувачень у корупції, що були пред'явлені Бові. А місцевих депутатів використали як сліпих кошенят, погравши на їхніх образах і амбіціях щодо розширення свого бізнесу, отримання земельної ділянки, узаконення чогось там із торгівлі й так далі.

На сьогодні ситуація розвертається в прямо протилежному напрямку, ніж вона задумувалася авторами. Юрій Бова довів свою чистоту перед законом. Це одноголосно визнали всі члени комітету з державного будівництва та місцевого самоврядування Верховної Ради, одноголосно підтримавши Юрія. І – давши депутатам строк до 15 червня з'явитися на сесію, в іншому разі парламент просто оголосить дострокові вибори міської ради в Тростянці.

– Всі політичні сили та політики займалися й займаються створенням власного позитивного іміджу. Це закономірно. Але на скільки можна оцінити грамотність творення такого іміджу в регіоні сьогодні?

– У Сумській області головною проблемою вертикалі влади є відсутність соціального діалогу. По суті, влада не виконує своєї комунікативної функції, а відтак дуже швидко зникла навіть та незначна довіра, що існувала на початку роботи цієї команди. Громада не довіряє владі, а влада боїться, не знає і не вміє комунікувати з власним народом. Виходить така собі модель "окупаційного діалогу". На цьому фоні втрачають сенс будь-які піар-заходи, які спрацювали б у звичайному середовищі. Бо ж очевидно, що в цілому ця команда для створення інфраструктури країни зробила більше, ніж попередня. Побудовано справді багато. Проте у влади виразна іміджева катастрофа.

Загалом сьогоднішні політики не влаштовують сумчан – це точно. При чому, успішних і харизматичних немає як у владній команді, так і в таборі опозиції, якщо її так можна назвати. Лава запасних опозиції виглядає убого, а ті, хто є, не пропонують змінити політичний устрій, що склався на початку незалежності. Люди ж за цей час здорово інтелектуально підросли і готові вимагати більшого.

Думаю, саме цього не враховує команда губернатора Юрія Чмиря і не розуміє, чому вони виглядають так комічно, коли везуть на демократичний форум у Страсбург команду баяністів замість інтелектуалів. Чому їм не вірять, хоча вони блудять інформпростір байками про єдине інвестиційне вікно, це – на фоні збільшення вже відкритого вимагання грошей від інвесторів. Відсутність довіри і соціального діалогу в області заміняють дешевою інформаційною джинсою. Я вважаю, це відбувається від політичної убогості та банальної неосвіченості. За останні роки знизився інтелектуальний рівень посадовців, відповідальних за гуманітарну і не тільки політики.

– Досить часто політичні сили, утворені в центрі, не мають адекватного продовження в регіонах. Київські лідери, схоже, переважно не знають регіональної ситуації і спираються в областях на людей, чий авторитет на місці є досить неавторитетним. Чи міняється ця ситуація сьогодні?

– Ні, й вона не може змінитися, якщо подивитися, як утворюються та існують політичні партії як інституції. Вони не повинні створюватися згори чи знизу. Це має бути горизонтальна структура, сконтактована на основі спільних цінностей. Саме вона стане найефективнішою, адже коли є мережеві цінності, немає особистісних конфліктів, об які розбивається багато ідей. За три-п'ять років така мережа здатна перетворитися на сильну організацію, яка доросте до виклику піти в політику. Таким утворенням важливо зберегти себе й не підірвати репутації. А коли будуть репутація, інтелект, традиція збору коштів, тоді організація буде придатною до життя й конкурентною. Сьогодні ж ми маємо традиційні утворення "знизу", "згори" чи "під когось"...

– У чому все ж проблема відсутності яскравих лідерів у областях?

– Я задам запитання у відповідь. У чому проблема відсутності яскравих лідерів на національному рівні? Моя думка: люди в переважній більшості не довірятимуть політичному класу, який вийшов, по суті, ще з радянських часів. Ці політики повинні піти. А нових сьогодні потрібно знаходити, як щойно говорив, через розвиток мережевих громадських і медійних структур, які в країні вже є. І вони замінять старих, сподіваюся, вже за 5-10 років. Я маю на увазі Українську школу політичних студій, громадянську мережу ОПОРА, громадський рух САМ, медійний рух "Стоп цензурі", ідеї Глібовицького та Вятровича...

– Напередодні виборів з'являються і ще будуть з'являтися такі собі «передвиборчі мишоловки», пастки для електорату – всілякі формування, об'єднання, створені нібито на благо соціуму, але насправді – виключно з виборчою метою. Які з них уже можна назвати і яких ще можна очікувати?

– На останній сесії міської ради проголосували за пропозицію Тигіпка й додали кілька десятків людей до центрів соціальних служб для молоді. Стовідсотково це – купа агітаторів, які за бюджетні кошти з серпня почнуть агітувати за владну партію. В області це понад 330 таких "соціальних працівників". Загалом на цих виборах найганебнішим буде використання бюджетних коштів на користь підтримки чинного політичного режиму. По тому це просто зірве бюджетно-фінансову систему. А ще додайте ручне керування власниками серйозних медіа-структур; тиск і залякування залежних людей в сільській місцевості – а там, вважайте, всі залежні; скуповування керівництва дільничних виборчих комісій за смішні гроші під тиском із районних державних адміністрацій... І про це слід постійно говорити, аби люди розуміли, що відбувається.

Алла Федорина, кореспондент газети "Україна молода" в Сумській області