У Сумах відкрився Центр розвитку місцевого самоврядування

Сумський центр розвитку місцевого самоврядування офіційно відкрився сьогодні за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку "U-LEAD з Європою" і Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України [Мінрегіон].

Участь у церемонії відкриття регіонального центру на площі Незалежності, 3/1, у Сумах взяли: голова Сумської обласної державної адміністрації Микола Клочко, керівниця Групи підтримки Центрального офісу реформ Програми "U-LEAD з Європою" Александра Фелінгер, координатор Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Тетяна Матійчик, представники обласної ради та об’єднаних громад Сумщини тощо. Після цього у щойно відкритому офісі відбувся круглий стіл з нагальних питань реформи децентралізації.

Пан Клочко висловив подяку європейським партнерам за створення та фінансування Сумського центру розвитку місцевого самоврядування та підкреслив: "Дуже важливо, що це незалежна установа, яка не підпорядковується ані ОДА, ані облраді, проте я впевнений, що ми добре співпрацюватимемо".

Пані Фелінгер нагадала, що це вже 12-й регіональний центр, який відкрито цього року за підтримки Програми U-LEAD, тобто лишилася ще половина з 24 таких центрів. "Сам факт створення цього центру свідчить, що ми намагаємося інституціоналізувати підхід «знизу догори» та створити можливості для того, щоб пересічні громадяни отримали користь від реформи децентралізації", - сказала Александра Фелінгер.

Пані Матійчик зауважила: "Незабаром ми матимемо повністю сформовану мережу центрів розвитку місцевого самоврядування, які допомогатимуть просувати реформи. Цього року акцент робитиметься на секторальну децентралізацію, передусім на реформу сфер освіти й охорону здоров’я".

Директор Сумського відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олександр Хоруженко наголосив: "Сумщина за останній рік зробила великий крок у сприянні територіальним громадам в їхньому добровільному об’єднанні: рік тому у нас була тільки одна об’єднана громада, а на сьогодні створено вже 22 ОТГ. Ми всі робимо все можливе, щоб на кінець 2017 року їх було вже 35. Сподіваюсь, що наш центр стане штабом реформ у Сумській області та сприятиме не лише територіальному об’єднанню громад, але також інституційному становленню й розвитку, робитиме їх сильними й спроможними. Також ми вже долучаємось до впровадження секторальних реформ на Сумщині, зокрема у сферах охорони здоров’я та освіти, до створення нової мережі центрів надання адміністративних послуг і центрів безпеки громад, розроблення для ОТГ стратегічних планів розвитку".

Задекларована реформа децентралізації повинна стати базисом, з якого почнеться точковий ріст об’єднаних територіальних громад, а відтак і всієї Сумської області. 

Short-list задач Сумського підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування на 2017 рік наступні:

 • подальше сприння об'єднанню територіальних громад, переважно міських - навколо міст обласного значення, а також великих ОТГ навколо міст-районних центрів
 • сприяння розробці ОТГ Сумської області планів стратегічного розвитку на період 2018-2022 рр. - орієнтовно до кінця цього року ми плануємо модерувати процес створення 5 таких документів і прийнятя їх на сесіях місцевих рад [м. Кролевець, смт. Краснопілля, с. Нижня Сироватка, с. Хотінь, смт. Недригайлів], а також ще близько десяти громад в якості партнерів з методичною допомогою
 • сприяння розбудові мережі нових ЦНАПів в ОТГ, зокрема на 2017 рік - пілоти в Краснопільській та Миколаївській ОТГ
 • сприяння створенню концепцій для 2-3 Центрів безпеки громад в області як аналогу американської Служби 911
 • сприння ОТГ Сумської області в розробці і впровадженні Договорів про міжмуніципальне співробітництво, зокрема запозичення досвіду Полтавської області, очікуємо що подібних договорів до кінця 2017 року з’явиться в області до 10.

Більшість бар’єрів для проведення реформи в Сумській області наразі усунуто, проте аналіз об’єднань в 2015-2016 рр. виявив і ряд негативних тенденцій:

 • створення неспроможних територіальних громад, як результат невиправданих амбіцій місцевих керівників
 • створення фінансово спроможних, однак малих за площею територіальних громад, які контролюються місцевими агрохолдингами. При цьому навколишні депресивні села в об’єднання не запрошуються
 • створення ОТГ навколо міст обласного значення з метою подальшого шантажу таких міст в частині забезпечення життєво-необхідної інфраструктури [водозабір, водовідведення, складування побутових відходів, цвинтарі] 

В другій половині 2016 року, коли нам потрібно було демонструвати успіхи, на вище перелічені недоліки закривали очі. Але сьогодні потрібно посилювати вимоги щодо якості об’єднань громад, оскільки недоліки в проведені реформи матимуть тенденцію до посилення і можуть нас дискредитувати. В 2018 році об'єднаними територіальними громадами буде покрита ВСЯ територія України, в тому числі депресивні території. Тому, великі диспропорції у спроможності громад є недопустимими.

Таким чином, я бачу наступний алгоритм дій для всіх, хто відповідає за реформу в Сумській області протягом травня-серпня 2017 року

 1. Розроблення повноцінного та якісного Перспективного плану, проведення попередніх консультації щодо внесення змін з Мінрегіоном. Пропонування такого Перспективного плану до розгляду Сумській обласній раді. Відхилення від проекту плану в майбутньому допускатиметься тільки щодо конфігурації ОТГ, але не щодо центрів.
 2. Провести консультації з містами обласного значення, особливо Сумами щодо території, яка може резервуватись для приєднання. При цьому слід попереджати, що прийняття законопроекту, який передбачає визнання їх спроможними автоматично не гарантовано і у всякому випадку, очікується не раніше другого півріччя 2017 року. При можливості отримати письмові підтвердження позиції таких міст. Також слід попереджати мерів міст, що тенденції створення ОТГ на базі їхніх навколишніх сіл є визначальними, і за формальними ознаками такі об’єднання Сумська облдержадміністрація не може заборонити.
 3. При роботі з Сумською обласною радою слід наполягати на повному покритті території Сумської області без "білих плям", тому що тільки це може гарантувати визнання ОТГ спроможними, оскільки для цього відкриваються законні передумови. А мінімальна площа ОТГ має бути не меншою за 200 кв. км. для того, щоб забезпечити наповнення бюджету від податку на землю.
 4. Щодо міст обласного значення невеликого розміру таким як Глухів, Ромни, Лебедин рекомендував би якнайшвидше почати процедуру первинного об’єднання. Як правило, перспективи для міських голів таких міст знову бути переобраними є досить високими. Для міст обласного значення, які не претендують на об’єднання із ближніми селами чи для сіл, які відмовляються від об’єднання з такими містами варто розуміти, що подальше їх співжиття буде здійснюватись на основі законодавства про міжмуніципальне співробітництво. При цьому прийняття законодавчих змін, які гарантують обов’язковість укладення угод про співробітництво у випадку територій, визнаних агломераціями, не гарантовано.
 5. Для сформованих ОТГ при запуску процедур приєднання варто пам'ятати, що пропозиції щодо об’єднання повинні надходити для всіх сільрад, які передбачені Перспективним планом. Така ж вимога повинна ставитись і щодо тих територіальних громад, які вступають в процедуру первинного об’єднання. При цьому достатньо буде лише декількох з них, щоб провести об’єднання та бути визнаними спроможними. Але слід дотримуватись норми щодо більшості населення в такій ОТГ від визначеної відповідно до Перспективного плану. При первинному об’єднанні можуть виникати ситуації відсутності суміжності територіальних громад із центром. Слід враховувати при цьому ризики того, що ЦВК може не оголосити в такому разі вибори.
 6. Починати думати про приєднання неспроможних ОТГ до інших ОТГ, бажано, створених на базі міст. Проте чесно пояснювати, що перехід на прямі міжбюджетні відносини можливий тільки з нового бюджетного року. Однак є перспективи затвердження додаткових субвенцій на 2017 рік на розвиток інфраструктури для новостворених ОТГ, але тих, вибори до яких відбулись в першій половині 2017 року.
 7. При формуванні виконавчих органів новостворених ОТГ слід максимально залучати кваліфіковані кадри з виконавчих структур РДА. При цьому слід пояснювати, що районні адміністрації будуть піддаватись докорінній реструктуризації і при цьому підрозділи, які забезпечують виконання самоврядних повноважень РДА будуть ліквідовані. В найближчий перспективі для тих районів, які будуть ліквідовуватись в процесі приєднання до інших районів, а на заключному етапі формування адміністративно-територіального устрою – і для тих, які формуватимуть субрегіональний рівень. 

Центр розвитку місцевого самоврядування [ЦРМС] є некомерційною установою з 24 регіональними центрами, створеною для зміцнення потенціалу українських державних і місцевих органів влади на центральному, регіональному та місцевому рівнях у тісній співпраці з Мінрегіоном.