МОЗ не затвердив проект госпітальних округів Сумщини

У Міністерстві охорони здоров’я повернули проект госпітальних округів Сумщини на доопрацювання. Тобто не погодили запропонований варіант об’єднання лікарень з прилеглих районів у 6 округів.

Заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк причиною назвав невідповідність методиці, прописаній в постанові Кабміну 932, а саме недостатню кількість населення в Роменському та Глухівському округах.

Там йдеться про мінімум 120 тисяч населення на один округ, тоді як у Глухівському є 84 тис., а в Роменському – 117 тис.

“Ми не можемо це відправляти на Кабінет Міністрів, тому що воно не відповідає законодавству”, – пояснив Павло Ковтонюк.

Крім цієї норми, в постанові зазначено, що в окрузі має бути багатопрофільна лікарня та відстань до неї із найвіддаленішої точки не більша за 60 хвилин їзди. Експерт РПР з питань охорони здоров’я Зоряна Черненко назвала ці умови загальними і вважає, що для того щоб визначити межі округа потрібно мати документ від МОЗ із визначеною методикою, критеріями, вимогами, умовами для закладів та територій. Наприклад, стану доріг або реальної кількості населення. “На сьогодні такого документу немає, тому будь-які оцінки мають лише суб’єктивний характер“, – зазначила Зоряна Черненко.

Запропонований проект передбачав утворення в межах області шести госпітальних округів: Сумський округ із центром в Сумах увібрав в себе лікарні з Лебединського, Краснопільського та Білопільського районів. У Конотопському із центром у Конотопі мали обслуговувати мешканців Конотопського, Буринського та Кролевецького районів. За Охтирським із центром в Охтирці закріпили Охтирський, Великописарівський та Тростянецький райони. Ямпільський, Середино-Будський та Шосткинський утворили Шосткинський госпітальний округ із центром у Шостці. Роменський округ складався з Недригайлівського, Липоводолинського та Роменського з центром у Ромнах. Глухівський округ із центром у Глухові утворили з Глухівського та Путивльського районів.

"Згідно методики, якщо правильно все обраховувати, потрібно 4 [округи]. Єдиний аргумент для мене спочатку був, що могли бути Ромни, це те, що ми витягнута область, прикордонна. Якість доріг погана і дуже важко добиратися швидким і звичайному транспорту", – розказав директор центру місцевого самоврядування Олександр Хоруженко. За його словами, створення Глухівського госпітального округу лобіював через політичну групу в облраді Народний депутат Андрій Деркач. "А Ромни – вони планувалися і до того, там і лобізму не було, був здоровий розрахунок по інфраструктурі. Тепер виходить, що його немає", – прокоментував Олександр.

Сумська ОДА відреагуала швидко. В четвер, 16 лютого 2017 року, начальник Управління охорони здоров’я Сумської ОДА Сергій Бутенко заявив, що проект створення госпітальних округів Сумщини змінили. Для того, щоб зберегти округи, які не затвердили в Міністерстві охорони здоров’я – Глухівський та Роменський, до них додали нові території. Відтак, за новим проектом, Глухівський, крім Глухівського та Путивльського районів міститиме ще й Кролевецький район або його частину, а до Роменського додали село Чернеча Слобода Буринського району.

За рахунок цього, кожен із цих округів покриватиме  мінімальні 120 тисяч людей, як вимагає постанова Кабміну. Нагадаємо, попередній варіант вигляду округів МОЗ не затвердив – саме через недостатню кількість населення на один округ. Сергій Бутенко пояснив таке рішення географічними особливостями області. “У нас область географічно має, якщо ви подивитися Чернівецька ще у нас витягнута тільки навпаки, 330 км протяжність з півночі на південь і 130 км зі Сходу на Захід. Ми, якщо, навіть, зробимо 3 госпітальні округи, ми за 60 хвилин ніяк не довезем  пацієнта, а для мене головне вчасно його привезти і надати медичну допомогу”, – сказав Сергій Бутенко.

Створити менше округів і забезпечити доїзд до багатопрофільної лікарні за 60 хв можна за рахунок кількох таких лікарень в окрузі вважає експерт з реформи децентралізації ГО “Реанімаційний пакет реформ” Іван Лукеря. “Госпітальний округ має збігатись із адміністративними межами району, таким чином нелогічно зараз ділити їх і відносити до двох різних округів”, – сказав Іван Лукеря.