Город БЮТа, єврооптимистов, коррупции, убитой коммуналки и 17% "ваты"

Більшість сумчан підтримують вступ України до Євросоюзу та НАТО. Хоча, кількість "ватників" у Сумах по-троху скорочується, все одно 17% сумчан сьогодні підтримують ідею вступу Укриїни до Митного союзу з Росією [рік тому таких було 19%].

Про це йдеться у результатах досліджень соціологічної компанії "Рейтинг", проведеного за підтримки уряду Канади. Відповідне дослідження опубліковане на сайті американського Міжнародного республіканського інституту. Дані були зібрані в 24 містах України [Києві та всіх обласних центрах, в тому числі Маріуполі та Сєверодонецьку в Донецькій та Луганській областях відповідно] з 20 січня по 8 лютого 2016 року методом face-to-face за місцем проживання респондентів. Всього було опитано 19 200 постійних жителів України у віці від 18 років і старше. В кожному місті було опитано 800 респондентів незалежно від кількості його населення. Максимальна похибка в результатах дослідження не перевищує 3,5% по кожному місту.

У Сумах вступ до ЄС підтримують 56% жителів міста, ще 17% хочуть приєднатися до Митного союзу з Росією, Казахстаном та Білоруссю. 9% вважають, що Україна має вступити в інший союз, 18% вагалися з відповіддю. Якщо б референдум про вступ до НАТО відбувся сьогодні, такий вступ підтримали б 36% жителів міста Суми. Проти проголосували б лиш 29%, ще 10% не голосували б взагалі. 24% опитаних вагалися з відповіддю.

 

В цілому, 91% українців вважає корупцію проблемою у своєму місті.

У Сумах 73% опитаних респондентів вважають її "значною проблемою", і ще 19% - "просто проблемою". І тільки 1% заявив, що це взагалі не проблема.

 

Найсерйозніше проблему корупції у своєму місті сприймають жителі Сум, Запоріжжя, Києва, Полтави, Миколаєва та Тернополя [понад 70% опитаних], найменше – у Чернівцях, Сєверодонецьку та Маріуполі [40% і менше].

Порівняно з опитуванням за березень 2015 року серйозність сприйняття проблеми корупції у більшості міст України знизилась.

Говорячи про кумівство, більшість українців [56%] також назвали його серйозною проблемою, ще 29% – частково проблемою, 7% – не надто проблемою, 1% – не проблемою взагалі.

Найсерйозніше ця проблема стоїть у Миколаєві, Сумах, Кіровограді, Дніпропетровську, Києві, найменше – в Сєверодонецьку, Чернівцях, Маріуполі. У Сумах кумівство "значною проблемою" вважають 68% опитаних респондентів, ще 22% - "певною проблемою". І тільки 1% вважають, що це взагалі не проблема.

Сприйняття серйозності цієї проблеми за останній рік також дещо знизилося.

Тільки 10% опитаних сумчан вважають, що все в Україні відбувається в правильному напрямку, 73% відповіли, що в “неправильному напрямку”. 17% - вагалися з відповіддю.

Проте, набагато більше - 17% сумчан заявили, що в Сумах все відбувається в “правильному напрямку”, 63% - що в “неправильному”, і 21% вагався з відповіддю.

На питання "Чи пишаєтесь ви своїм містом?", 55 % мешканців міста Суми відповіли "так", ще 24 % відповіли "до деякої міри пишаюся", 10 % не дуже пишаються, 7% не пишаються, 5 % не знали, як відповісти на запитання.

31% опитаних сумчан, якби була така можливість, поїхали б за кордон на постійне місце проживання. 6% респондентів - мріють переїхати в інше місто. 55% планують залишатися жити в Сумах і надалі.

Роботою мера Сум Олександра Лисенка “повністю задоволені” тільки 6% опитаних сумчан, проте 41% заявили, що “більш-менш задоволені”, 24% - “дещо незадоволені” його роботою, і тільки 19% сказали, що “повністю незадоволені”. Ще 11% респондентів у Сумах вагалися з відповіддю.

Далі на слайдах можна побачити оцінку жителями міст України і Сум зокрема, стану пішоходних тротуарів, утилізації и вивезення твердопобутових відходів, стану автомобільних доріг, розвитку громадського транспорту і стану ігрових дитячих майданчиків у містах. А також топ-5 пріоритетних сфер для роботи нових обраних органів місцевого самоврядування в усіх містах України.

 Якби вибори до Верховної ради України відбувалися наступної неділі, то результати по місту Суми були б такими:

 • Батьківщина - 16%
 • Самопоміч - 10%
 • Опозиційний блок - 9%
 • БПП Солідарність - 9%
 • Радикальна партія - 8%
 • Свобода - 6%
 • Правий сектор - 4%
 • УКРОП - 3%
 • Відродження - 3%
 • Народний фронт - 3%
 • Партія простих людей - 2%
 • Громадянська платформа - 2%
 • Інша партія - 8%
 • Важко відповісти - 17%

Всього у Сумах було опитано 44% чоловіків і 56% жінок. 

 • У віці від 18 до 35 років - 34%
 • У віці від 36 до 50 - 25%
 • В віці 50+ - 41%

З усіх опитаних, 30% говорять вдома української мовою, 17% - російською, ще 51% опитаних сумчан - обома мовами.

92% опитаних сумчан зазначили, що вони українці за національністю. 7% - росіяни. 1% - інші національності. До УПЦ Київського патріархату відносять себе 25% опитаних. До УПЦ Московського патріархату відносять себе 22% опитаних сумчан. 9% заявили, що вони атеїсти. 42% заявили, що вірять в Бога, але не належать до жодної релігійної конфесії. 1% - вагався з відповіддю.