Гібридні вибори-2015 у Сумах

Це був той незручний екзестинційний момент, коли економічна і смислова кризи накрили сумчан одночасно. Це був той момент, коли товсті стриптизерші іноді перегибають палку, і на це шоу вже не можна дивитись без сліз. 

Хоча, все по порядку…

Головним досягенням є чесність кампанії. Вибори пройшли навіть без спроб якоїсь зі сторін організувати фальсифікації. Це важливо. Хочу, щоб цей висновок якось почули молоді люди у Сумах, в яких вже сформований мислевірус, що на виборах нічого не вирішується. Вирішується! Все, при чому!

Тільки на цей раз все вирішилось без вас, бо ви "забили" на вибори.

Ок. Маєте право.

70% сумчан не прийшли на вибори. По чесному, це більше радує, ніж розстроює. Бо тепер відкриває офігенно величезні перспективи заходити в місцеву політику новим людям. Ці 70% - це ваші відсотки! Це дофіга! Ідіть в політику, несіть нові ідеї, не кидайтесь грошима направо і наліво, говоріть чесно, зробіть якісний endorsement, в останній тиждень готуйтесь до чесних дебатів, а не до примітивних говновбросів.

Важливо пам’ятати одну тенденцію, яка дає можливість політикам завжди виглядати свіжо у стосунках з громадою. На політиків не поширюється закон витриманих вин. Вино – що старше, то якісніше, ароматніше, багатше за гамою. На політиків поширюється закон ґаджетів.

Політики відстають від часу. Швидко стають старомодними. Так, що чим більше інструментів ви будете використовувати, різних комунікаційних практик, чим більше цифрових технологій – тим сучасніше і кваліфікованіше ви будете виглядати, тим більшим попит буде на вас як на політиків. У Сумах з цим було печально навіть у молодих кандидатів.

Якщо порівняти з гаджетами - то замість iPhone 6s, Meizu Pro5 або хоча б Asus Zenfone2, ми змушені були обирати між "старічками" Nokia 6310, Siemens 45, а то і вообще Nokia1100:-))
Це ще один висновок на наступні вибори.

Перед початком місцевих виборів у Сумах влітку майже всі політики заплутались у форматі презентації себе красивих і розумних сумчанам: всі пішли традиційно аналоговим шляхом… а він ефективний тільки для популістів.

Раніше було як:

В аналоговій системі - політикам важливо було закатати людей інформацією настільки, щоб вони пішли на дільниці виконуючи обовязок [а влада відповідала тиском та маніпуляціями].

А в цифровій системі головне – політики повинні переконати сумчан, що вибори як такі і ідеї, які просувають політики - перш за все вигідні людям.

Ці ж вибори не відкривали перед сумчанами жодних позитивних перспектив, тож заради чого їм було голосувати? Інтрига подекуди зберігалася, але лише як сама для себе.
Звідси – смисловий хаос під час кампаії, і смисловий нуль – на виході!

Тепер про дебати. Вперше в історії сумської політики ми їх зробили. Незважаючи, що якийсь розробник зверху не передбачив в цих двох людях заводських налаштувань на відкриту дискусію перед всім містом – вони все одно прийшли. І за це їм – величезний респект!

Да, вони обоє поняття не мають, що таке публічний простір і для чого він потрібен. Вони не розуміють, що нова сумська політика може з’явитися тільки в публічних просторах. Вона не з’явиться в ЖЕКах. Мер – це не про ЖКХ, це про людей і їх різні об’єднання по всьому місту. Саме тому мені хотілось почути відверту і живу розмову кандидатів про місто і його жителів.  Знаю напевно, бо бачив на власні очі – їм обом було нелегко, вони обоє боялися, такий формат не для інфантів, але ті дві години зробили їх сильнішими, це те, що вони пам’ятатимуть все своє життя. Це як стояти перед розстрілом!

Десь читав вислів, що “осторожничающие в любви женщины это то же самое, как осторожничающие по жизни мужчины: понятно, но противно”... Бачили б ви з якою гордістю і розправленими плечима виходили зі студії після дебатів і Олександр Лисенко і Анатолій Єпіфанов!

Впевнений, тепер під час всіх наступних виборів у Сумах – дебати стануть обов’язковим компонентом відкритої політичної боротьби. Якщо хтось цього і після цих виборів не зрозуміє – йому нічого робити в політиці.

Відкрита дискусія була потрібна Сумам ще і для того, бо амплуа багатьох громадських і партійних активістів – генерація хаосу. Постійно якісь амбіційні заяви, програми, ініціативи і т.д. А по факту дупель пусто. Тому що за спиною у них немає жодної успішної громадської ініціативи чи проекту. І незалежні медіа з експертним співтовариством легко могли б зробити їх смішним. Якби захотіли. З суєтою і шарлатанами пора завершувати.

Тому що лідерство має суттєву часову складову. Не можна кожен місяць чи квартал вигадувати нову "громадську ініціативу". Таких людей ніхто не буде серйозно сприймати - коли зранку сам себе назвав, а в обід вже прес-конферецнії, заяви і повчальний менторський тон.
А завтра людина вже на іншому місці в іншому амплуа. Тому – мінімальний випробувальний термін – рік. Нормально – два. В ідеалі – три і більше. Тоді з’являється компетентність.

Меру європейського міста Суми потрібне візіонерство, інтелектуальна сміливість, любов до міста [без цього точно нічого не вийде] і толерантність. І от з цим у наших навіть нових активістів я бачу серйозні ньюанси.

В раді йому потрібно буде розуміти природу держави, розуміння поняття суспільного компромісу, політичні й ідеологічні базиси, розуміти потреби різних соціальних груп [а не тільки своїх френдів у facebook] – ця робота складніша, ніж просто якісь ваші корпоративні правила в офісі.

Політикам навіть у Сумах потрібно розвивати ускладнені тканини з переплетеними громадськими, політичними та медіа ініціативами. Тільки тоді виникають умови для появи просунутої більшості. Інакше – політики залишиться з атомізованою зграєю, що розуміє тільки мову популізму.

Звичайно, на старті наших/ваших політичних кар’єр жодних просунутих громад не існує. Всі змушені були приймати участь в чемпіонатах з популізму, приймати участь в сумнівних ток-шоу і білбордизувати населення тупими гаслами. Інших варіантів і не було.

Ніхто не може представляти групу просунутих виборців у Сумах, тому що її просто немає:-))

Все це створюється знизу і створюється довго.

Горизонтально.

І не політиками.

Ви тільки потім зможете на них опертися.

Тому потрібні професійні організації громадянького суспільства по кожному актуальному напрямку в громаді – транспорт, медіа, комунальна сфера і т.д., які будуть модерувати суспільний діалог і витягати людей із сірості буднів і популізму.

На кого ж тоді опиратися?

А от що створили самі, на те і опирайтесь.

Не хочу нікого розчаровувати, але навіть за відомими українськими політиками – нічого не стоїть. В кращому випадку – просто якась назва. Але це в самому найкращому випадку.

Як правило зовсім дупель пусто. Тому, якщо ви плануєте зміни у своїх громадах – інвестуйте в громадянське суспільство.