Презентовані зміни до плану створення ОТГ в Сумській області

За рейтингом областей за формуванням спроможних територіальних громад Сумська область займає дев’яте місце в Україні. За словами першого заступника голови Сумської обласної державної адміністрації Олександра Марченка, такий показник є задовільним. Так, на сьогоднішній день на Сумщині створена 21 ОТГ. Однак нова модель плану розглядає діяльність 47-ми громад на території області.

“Зважаючи на інформацію, яку ми маємо про вже реалізовані ініціативи створення ОТГ, ми можемо робити висновки, якою повинна бути ідеальна структура області. І сьогодні першочергова задача – впорядкувати перспективний план, затверджений міської радою і Кабінетом Міністрів. У разі його затвердження, цього року ми прогнозуємо створення ще до 10-ти громад, які зможуть бути спроможними. Однак на сьогоднішній день ми критично переосмислили якість громад, які вже сформовані. Зважаючи на це, цьогоріч мусили відмовити у кількох ініціативах”, – зазначив Олександр Марченко.

Серед чинників, які заважають створенню ОТГ, є їх потенційна нежиттєздатність. Адже навіть за наявності фінансової спроможності, спроможність розвиватися у деяких з громад фактично відсутня.

“Сьогодні можна говорити про те, що командна робота дає результати. Однак в основі має бути економія. Якщо її немає, то ніякий проект себе не виправдає”, – зауважила координатор проекту “Пульс”, Регіонального відділення Асоціації міст України Ніна Мельник.

“Великі Суми”

Під час внесення змін до плану враховувалася зокрема і потреба міст обласного значення мати перспективи у територіальному розвитку. Адже через певний час міста, як і чисельність населення, будуть зростати. Виникне необхідність у розширенні території. Крім того, важливим є той факт, що люди, які працюють у місті, залишають свої податки саме у ньому. В той же час фінансування населеного пункту, у якому вони проживають, не збільшується.

Концепція “Великі Суми”, яка внесена до проекту змін перспективного плану створення спроможних громад, передбачає вирішення цього питання шляхом розширення меж Сум за рахунок приєднання навколишніх сільських рад Сумського і Краснопільського районів, а саме Великочернеччинської, Бітицької, Стецьківської, Піщанської, Садівської, Терешківської, Великовільмовської, Шпилівської та Сульської.

Крім того, пропонується територіально підсилювати Нижньосироватську об’єднану громаду Низівською і Шпилівською сільрадами. За словами директора Сумського підрозділу “Центру розвитку місцевого самоврядування” Олександра Хоруженка, концепція спрямована також на розширення Степанівської [яка в перспективі може об’єднатися з Миколаївською], Хотінської та Миропільської ОТГ. Зокрема, на їх підтримку потрібно акумулювати всі наявні ресурси, планувати розвиток інфраструктури виходячи з пріоритетності їх як центрів набагато крупніших територіальних одиниць, ніж вони є тепер.

На що орієнтувалися?

Для того, аби правильно внести зміни до Перспективного плану Сумщини, експерти спиралися на такі фактори:

  • Реальна ситуація з уже сформованими громадами
  • Перспектива розвитку для міст [концепція "Великих міст"]
  • Створення більш великих громад [дрібні ОТГ не мають високих шансів на розвиток]
  • Історичний бекграунд

"Я ще дивився на колишні центри, які до цього були на Сумщині. Це стосується Путивльського, Краснопільського, Буринського та Роменського районів. Це колишні міста – їх потрібно підтримувати. Важливий також демографічний фактор. У Миропіллі, Нижній Сироватці сто років назад було до 20 тисяч населення, а зараз по 4 тисячі. Це не означає, що на них треба ставити хрест. Навпаки, зараз важливі ці точки росту. Треба зробити такі умови, щоб зайшов бізнес і створив додаткові робочі місця", - директор Сумської філії "Центру розвитку місцевого самоврядування" Олександр Хоруженко.

Вагомі зміни чекають на Роменський район. Його розділили на 3 громади: Роменську, Смілівську та Глинську. Останні два центри зараз не в найкращому економічному стані, але сто років тому Сміле було заселене більше ніж Ромни, тому перспективу на ріст та розвиток має. Раніше центри цих ОТГ були у селах Андріяшівка та Хмелів.

3 Із старими центрами залишилася північ області. Її відповідно до проекту Перспективного плану розділили на Зноб-Новгородську, Середино-Будську, Шосткинську, Ямпільську, Дружківську, Свеську, Конотопську, Глухівську, Шалигінську, Новослобідської Єсманську, Путивльську та Кролевецьку ОТГ. На думку експертів, більшість громад на кордоні України хоч і будуть створені, проте гарно розвиватися не зможуть.

Представлений Перспективний план створення спроможних громад Сумської області поки що є неостаточним варіантом. Його обговорення триватимуть до 3 липня. Після чого уже 7 липня документ представлять на розгляд депутатського корпусу Сумської обласної ради. Якщо обранці його затвердять, документ направлять до Кабінету Міністрів України для підписання. Після чого утворити ОТГ на Сумщині не в межах перспективного плану буде не можливо.