Глухів ініціював створення об'єднаної територіальної громади

1 березня 2017 року були проведені громадські обговорення щодо ініціативи Глухівського міського голови [розпорядження № 25-ОД від 31 січня 2017 року] щодо створення Глухівської об’єднаної територіальної громади шляхом добровільного об’єднання територіальних громад деяких сіл у Глухівську територіальну громаду з адміністративним центром у місті Глухові.

Міський голова Мішель Терещенко пояснив своє бачення реформи децентралізації в Глухові: "Сьогодні ми відзначаємо важливий момент у житті нашої спільноти. Ми повинні переглянути наш територіальний устрій. У минулому столітті існували міста, села, райони, округи, повіти. А тепер ми будемо мати Громаду, а пізніше – нове співтовариство громад. Тільки 2 або 3 рази на століття випадає така можливість для реформування нашого спільного життя. Сьогодні в нас є цей шанс, і вперше ця перебудова не повинна стати результатом адміністративного рішення, а має бути здійсненою відповідно до волі більшості нашого народу. Це фантастична можливість, і ми повинні її використати".

Пропозиція щодо підтримки ініціативи Глухівського міського голови про добровільне об’єднання територіальних громад сіл у Глухівську територіальну громаду з адміністративним центром у місті Глухові була винесена на голосування. Її підтримали 72 присутніх у залі, не підтримали 4, утрималися 10. Ця пропозиція буде включена до порядку денного найближчого пленарного засідання Глухівської міської ради.

Перелік територіальних громад, яким пропонується об’єднання:

  • Села Баничі, Будища, Мацкове – Баницька сільська рада
  • Села Білокопитове, Заруцьке, селища Будівельного – Білокопитівська сільська рада
  • Села Дунаєць, Сутиски, Щебри  – Дунаєцька сільська рада
  • Села Уздиця, Вікторове – Уздицька сільська рада
  • Село Перемога – Перемозька сільська рада
  • Село Полошки - Полошківська сільська рада
  • Села Привілля, Годунівка, Москаленки, Хотминівка - Привільська сільська рада
  • Села Семенівка, Іоніне, Калюжне, Кравченкове, Некрасове - Семенівська сільськоа рада
  • Село Студенок - Студенецька сільська рада
  • Село Черневе - Чернівська сільська рада

На сьогодні в Глухівському районі вже створені й амбітно розвиваються Березівська та Шалигінська об'єднані територіальні громади. Місто Глухів ініціює в 2017 році приєднання до себе як програму-максимум 10 сільських рад, хоча розглядають і мінімальний варіант - без сел Уздиця, Баничі та Перемога. Який формат зрештою буде реалізований - покажуть перемовини між керівниками громад і обговорення в цих селах. 

Глухів - одне з найдавніших міст України, колишня столиця України часів Гетьманщини. Перша згадка про нього як про місто Чернігівського князівства зустрічається в Іпатіївському літописі за 1152 рік. В церковних джерелах місто згадується в 992 році, коли було створено Чернігівську єпархію і Глухів ввійшов до її складу.  Після війни 1648-1654 років Глухів одержав статус сотенного міста Ніжинського полку. У 1663-1665 рр. існував Глухівський полк на чолі з полковниками Кирилом Гуляницьким та Василем Черкащеницею.

Після політичного відходу гетьмана Івана Мазепи від російського царя Петра I в 1709 році столиця України була перенесена з Батурина в Глухів, що був на межі з кордонами тогочасної Росії.

І сьогоднішня ініціатива мера Мішеля Терещенка про підтримку реформи децентралізації і створення більш потужного муніципального утворення, на мою думку, повинна бути підтримана на всіх рівнях влади. Це перше місто обласного значення в Сумській області, яке зробило такий радикальни крок, і незважаючи на недосконале українське законодавство і небажання ЦВК пускати на вибори об'єднані громади навколо великих міст, цілком має шанс стати успішним проектом.

На карті нова Глухівська об'єднана громада може виглядати наступним чином:

hlukhiv 2017

Після залишиться тільки дооб'єднати решту сел згідно Перспективного плану створення спроможних громад навколо нинішнього села Есмань, колишнього центру Червоного району, який існував на поч. XX ст. [1925 р.]

chervoniy 1925

Також, пропоную подивитися на карту колишнього Шалигінського району, який існував на поч. XX ст. [1925 р.] і в межах якого на сьогодні діє Шалигінська ОТГ, створена в 2016 році.

shalygino 1925

Хоча процес територіальної реформи в Глухівському районі не обішовся без абсурдних рішень. На останній сесії районної ради 22 лютого 2017 року депутати підняли питання [?!] про створення Вільнослобідської об'єднаної територіальної громади у складі 19 сільських та 1 селищної ради на підставі незрозуміло якої логіки і в порушення чинного законодавства про добровільне об'єднання громад. В порушення логіки просторового планування, не відповідно до Перспективного плану, але в піку до ініціативи мера Глухова.

На сайті Глухівської районної ради таке рішення названо "конструктивним", на мою ж думку - це банальний політичний тиск без жодних практичних шансів бути реалізованим. І про це я говорив під час громадських слухань у Глухові 1 березня 2017 року.

2017 03 06 1

2017 03 06 2

Насамкінець для всіх, хто цікавиться реформою і практично створює сьогодні Глухівську міську об'єднану громаду, цікавим може стати карта колишнього Глухівського повіту Чернігівської губернії сторічної давності.

hlukhiv 1917