20 пунктів Тімоті Снайдера

Короткий, але важливий текст американського історика Тімоті Снайдера про правила життя сучасної вільної людини. Написані для Америки після обрання Дональда Трампа президентом, проте корисні для всіх, хто прочитає цей текст. 20 філософських висновків, які він зробив з історії людської цивілізації XX сторіччя.

Американці не є мудрішими за європейців, які дивилися, як демократія корилася фашизмові, націонал-соціалізмові, комунізмові. Наша єдина перевага полягає в тому, що ми можемо вчитися на їх досвідах. Ось двадцять заповідей, що випливають з XX століття.

1. Не будь наперед послушним. Авторитаризм значну частину влади отримав безплатно. Окремі люди наперед думають, чого може хотіти репресивний уряд, і починають це робити, перш як хтось почне їх до цього схиляти. Вже так поводився, правда ж? Перестань. Покора на випередження вчить владу, що є можливим.

2. Захищай інституції. Дбай про суд чи медіа. Про конкретний суд, про конкретну газету. Не говори про "наші інституції", хіба що дієш на їх користь і таким чином спричиняєш, що є вашими. Інституції падають як кістки доміно, якщо кожну з них не захищати з самого початку.

3. Пам'ятай про професійну етику. Коли лідери дають негативний приклад, професіонали мусять бути тим більш справедливими. Важко зламати державу права, не послуговуючись правниками; важко допровадити до показових процесів,  не послуговуючись суддями.

4. Коли слухаєш політиків, зважай на деякі слова. Стеж, чи "тероризм" і "екстремізм" не вживаються занадто часто, будь вразливим на фатальні "виняток" і "стан загрози". Обурюйся зрадливим використанням патріотичної лексики.

5. Зберігай спокій, коли надходить те, що здається неймовірним. Коли станеться теракт, пам'ятай, що це саме те, чого чекають всі прихильники авторитаризму. Подумай про пожежу Рейхстагу. Раптова катастрофа, яка є підставою ліквідувати рівновагу влади, опозиційні партій і так далі, — це найстаріша штучка в сценарії гітлерівців.

6. Дбай за мову. Уникай фраз, котрі всі повторюють. Придумуй власні, навіть якщо хочеш сказати те, що багато-хто думає. Не користуйся інтернетом перед сном. Заряджай свої ґаджети поза спальнею, в ліжку читай: "Силу безсилих" Вацлава Гавела, "1984" Джорджа Орвелла, Джорджа, «Поневолений розум» Чеслава Мілоша, "Бунтівна людина " Альберта Камю, "Джерела тоталітаризму" Ганни Арендт або "Сюрреалістичне серце" Пітера Померанцева.

7. Відрізняйся. Хтось це мусить робити. Легко наслідувати інших  словами чи вчинками. Так, це може здаватися тривожним, коли робиш і говориш інакше. Але без цієї тривоги немає свободи. А як тільки подаш приклад, чари статус-кво зникають, й інші підуть за тобою.

8. Вір в правду. Нехтувати фактами — це нехтувати свободою. Якщо нема нічого справжнього, то ніхто не може критикувати владу, бо для цього нема жодних підстав. Якщо нема нічого справжнього, то все є виставою. Найгрубший полярес платить за найсліпучіше освітлення.

9. Досліджуй. Присвячуй більше часу на довгі статті. Підтримуй журналістику розслідувань, переплати паперову газету. Усвідом, що частина того, що бачиш на екрані, є там, щоб тобі зашкодити. Користуйся PropOrNot або іншими сайтами, які відстежують пропаганду.

10. Тренуй тіло. Влада хоче, щоб твоє тіло розтікалось в кріслі, і емоції розвіювалися перед екраном. Вийди назовні. Винеси  своє тіло в незнайомі місця до незнайомих людей. Заведи нову дружбу і спацеруй з новими друзями.

11. Нав'язуй зоровий контакт і розмови про дрібні справи. Це не просто ввічливість. Це спосіб зберегти контакт зі своїм оточенням, зламати непотрібні бар'єри, усвідомити, кому маєш довіряти, а кому ні. Якщо ми входимо в культуру денунціації, прилюдного засуджування, то мусиш знати психологічне довкілля свого життя.

12. Візьми на себе відповідальність за вигляд світу. Звертай увагу на свастики та інші ненависні символи. Не відводь очей. Не звикай. Усувай їх сам і давай приклад іншим.

l3. Утруднюй побудову однопартійної держави. Партії, які привласнювали держави, були спочатку чимось іншим, але використали історичний момент, щоб унеможливити політичну діяльність суперникам. Поки ще можеш, голосуй в місцевих і загальнодержавних виборах.

14. Регулярно давай гроші на добру справу.  Вибери доброчинну справу і встанови автоматичні платежі для неї. Будеш знати, що зробив вільний вибір на користь громадянського суспільства, що помагаєш іншим робити щось добре.

15. Забезпеч приватне життя. Найнебезпечніші правителі використають все, що дізнаються про тебе, щоб тиснути на тебе. Очисти комп'ютер від зловмисних програм. Пам'ятай, що мейл — це писати на небі. Користуйся безпосередніми особистими контактами. І якнайшвидше вирішуй всілякі юридичні проблеми. Авторитаризм — це шантажист, що тільки шукає гачка, на якому може тебе підвісити.

16. Вчися від інших людей з інших країн. Підтримуй або заведи собі дружбу через кордон. Нинішні проблеми є елементом ширшого тренду. Жодна країна наодинці не знайде їх вирішення. Перевір, чи маєш сам і сім'я закордонні паспорти.

17. Вважай на парамілітарні організації. Коли люди зі зброєю, які твердили, що завжди були проти системи, починають носити уніформу і марширувати із смолоскипами, кінець є близько. А коли про-Лідерські парамілітаристи, поліція і війська перемішаються, гра закінчена.

18. Задумайся, якщо носиш зброю. Якщо ж озброєний, будучи на службі — то хай тебе Бог благословить і захищає. Але знай, що  колись зло виграло, бо певного дня поліція і солдати робили неправильні речі. Будь готовий сказати "ні". (Якщо не знаєш про що йдеться,  зв'яжися  з Музеєм Голокосту).

19. Будь настільки хоробрим, як зможеш. Якщо ніхто з нас не буде готовий вмирати за свободу, ми всі помрем в неволі.

20. Будь патріотом. Президент-елект ним не є. Дай наступним поколінням добрий приклад того, що означає Америка. Їм це буде треба.


Timothy Snyder
Dwadzieścia przykazań wolnych ludzi
Gazeta Wyborcza, 19.11.2016